29.05.2024, g. 01:00
WNBA
Connecticut Sun blank vs blank Phoenix Mercury
Do meczu pozostało:
1dn.0godz.31min.
14.60 X0.00 21.20 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

25 lat od debiutów Vilanovy i Guardioli

25 lat od debiutów Vilanovy i Guardioli

Zarówno Tito Vilanova, jak i Josep Guardiola debiutowali w barwach FC Barcelony w spotkaniu z Banyoles 1 maja 1989 roku. Katalończycy wygrali 6:2, a obaj zawodnicy nie przebywali jednocześnie na boisku.

 

Jutro minie 25 lat od momentu, kiedy to Tito Vilanova i Pep Guardiola zadebiutowali w pierwszej drużynie katalońskiego klubu. CD Banyoles było rywalem Dumy Katalonii, a spotkanie to odbyło się z okazji 75. rocznicy założenia zespołu z Girony. Barcelona wygrała ten mecz 6:2. Wynik ten nie został powtórzony przez następne 20 lat i jeden dzień, kiedy to Blaugrana w takim samym stosunku wygrała na Santiago Bernabéu, a Guardiola i Vilanova siedzieli razem na ławce już w innych rolach.

 

Pojedynek był rozgrywany na Banyoles Municipal i zaledwie 24 godziny po zwycięstwie 7:1 nad Oviedo oraz 9 dni przez finałem Pucharu Zdobywców Pucharów. Miejscem rozegrania finału było Berno, a Barcelona pokonała 2:0 Sampdorię. Johan Cruyff dał zagrać 90 minut tylko dwójce zawodników z pierwszej drużyny, a reszta to byli młodzi gracze z Barçy B.

 

Vilanova za Guardiolę

 

Rzeczywiście Cruyff grał głównie młodymi piłkarzami, a wśród nich był Josep Guardiola, który wówczas debiutował w pierwszej drużynie. „Grałeś wolniej niż moja babcia”, powiedział mu po meczu Cruyff. Pep zagrał 45 minut, a na jego miejscu pojawił się Tito Vilanova, dla którego to również było pierwszej spotkanie w barwach Blaugrany. Dwaj wielcy przyjaciele, którzy nigdy nie występowali razem na boisku.

 

FC Barcelona miała drobne problemy na początku pojedynku z ekipą gospodarzy. Nie był to spektakularny mecz, ale goście do przerwy prowadzili 3:0 po trafieniach Pozanco, Linde i Carrasco.

 

Cruyff po przerwie dokonał 9 zmian, a na murawie pojawili się: Unzué, Herrera, Sergio, Emilio, Javi, Vilanova, Müller, Roura, oraz Altimira. Roura i Altimira (2) zdobywali w tym spotkaniu pozostałe gole. Mecz nie zapadł nikomu w pamięć, ale ogromne znaczenie dla historii takich wielkich osobistości katalońskiego klubu.

 

Źródło: FCBarcelona.cat

mainXX:/2014/04/25-lat-od-debiutow-vilanovy-i-guardioli/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.