18.08.2024, g. 02:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Valencia vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
58dn.21godz.14min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Barça, po najlepszy cykl w Europie

Barça, po najlepszy cykl w Europie

Zwycięski cykl to jest to, co Barcelona może osiągnąć w najbliższą sobotę, pokonując Atlético na Camp Nou. Podczas gdy generalna opinia sugeruje, że najlepsza Barça wszechczasów wygasa bezpowrotnie, rezultat w tabeli ligowej może mówić coś zupełnie innego. Jeśli Barcelona zwycięży, to oznaczać to będzie zdobycie piątego mistrzostwa w ciągu sześciu lat… imponujące.

 

Od wspaniałego sezonu 2008/09, zakończonego tripletem Copa-Liga-Champions, nikt z wielkich europejskich lig nie zdobył tak wielu tytułów krajowych. Jeśli mistrzostwo w lidze byłoby czymś bardzo znaczącym jeśli chodzi o poziom drużyny, to oznaczałoby to, że Barça jest najbardziej regularnym zespołem w ostatnich latach.

Jej hegemonia jest oczywista z racji tego, że wygrała cztery z pięciu ostatnich lig (2009, 2010, 2011, 2013), oddając Realowi Madryt tylko mistrzostwo w roku 2012. Na dzień dzisiejszy Barça jest zaledwie 90 minut od możliwości zdobycia piątego tytułu na ostatnie sześć. Jedyne słowo jakie tu pasuje, to dobry cykl. A jeśli wygrają, to będzie to zaprawdę najlepszy spadek formy w historii klubu.

W innych wielkich europejskich ligach, w latach 2009 – 2014 nie było żadnego innego klubu, który tak wyraźnie by dominował. Oczywiście Ajax z holenderskiej, czy Porto z portugalskiej też zdobyły cztery tytuły w tym przedziale czasu, ale w wielkich ligach nikt nie dokonał tego co Barça.

W niemieckiej Bundeslidze Bayern zdołał zdobyć ‘jedynie’ trzy tytuły mistrzowskie na sześć sezonów, a najnowsze zdobyli pod wodzą Pepa Guardioli. Pozostałe trzy zdobyli Borussia Dortmund (2) i Wolfsburg.

W Premier League Manchester United też zdołał zdobyć trzy na sześć ostatnich tytułów ligowych. I dodatkowo, zważywszy na ich ‘spadek’, nie pojawią się w żadnych europejskich rozgrywkach. City, nowy mistrz, który zdobył mistrzostwo w zeszłym tygodniu, ma już ich łącznie dwa w okresie od 2009 roku. To jedno dopełniające do sześciu zdobyło Chelsea.

We Włoszech, Juventus powrócił w 2007 roku, by pokazać, że jest najbardziej zwycięskim klubem w kraju. W latach 2009 – 2014 zdobył trzy mistrzostwa Włoch. Inter wygrał dwa, a Milan jedno.

Francuskie Ligue 1, z racji klubów zdobywających tytuły, jest najbardziej otwartym turniejem na starym kontynencie. Najlepsze aktualnie PSG ma na koncie dwa mistrzostwa, a Bordeaux, Marsylia, Lille i Montpellier po jednym.

Może i Barcelona nie jest już na takim samym poziomie jak kilka lat temu, ale nada jest wielka.

 

Źródło: MundoDeportivo.comKursy na mecze FC Barcelony

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2014/05/barca-po-najlepszy-cykl-w-europie/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.