26.05.2024, g. 21:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Sevilla vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
5dn.23godz.20min.
11.50 X3.00 21.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Enrique: Chcę wydobyć z moich graczy to co najlepsze

Enrique: Chcę wydobyć z moich graczy to co najlepsze

Nowy szkoleniowiec FC Barcelony pojawił się wczoraj w Barça TV i udzielił wywiadu. 

 

Pytanie: Kiedy opuszczałeś Barcelonę mówiłeś, że nie sądzisz byś kiedykolwiek tutaj jeszcze wrócił. Czy naprawdę tak było?

 

Luis Enrique: Trenowanie pierwszej drużyny Barcelony nigdy nie było moim celem. To jest coś tak pięknego i trudnego do osiągnięcia, że po prostu jest zbyt skomplikowane, aby do tego dążyć. Wolę robić pojedyncze kroki. To prawda, że kiedy odchodziłem powiedziano mi, że drzwi są otwarte. Zrozumiałem to jednak jako zadowolenie z pracy jaką tutaj wykonałem, a nie coś co jest faktycznie realne. W moim przypadku pomocne było nie myślenie o tym, ponieważ to co się dzieje, wkrótce powinno się stać. Ciężko pracowałem, aby wykonywać swoją pracę w różnych zespołach i w końcu jestem tutaj ponownie. Myślę, że to pozytywna rzecz, by nie ustanawiać wielkich celów dla siebie, ponieważ naturalne jest, że pewne rzeczy mogą się nie zdarzyć. Wolę żyć teraźniejszością.

 

P: Bycie w Barcelonie zwłaszcza jako trener jest skomplikowane, jednakże miałeś doświadczenie w tym klubie jako piłkarz i trzy lata spędzone w drużynie rezerw. Te rzeczy pomogły Ci dostać tą pracę?

 

LE: Myślę, że to jest bardzo pomocne, ponieważ łatwiej mi zrozumieć piłkarzy, gdyż sam byłem na ich miejscu. Również pomaga mi fakt, że znam tą kulturę, chociaż na przestrzeni ostatnich lat się trochę zmieniła. Nowa La Masia czy nowości w Ciutat Esportiva są fantastyczne. Camp Nou nadal jest tak samo spektakularne jak kiedyś. Moje doświadczenie będzie tutaj bardzo pomocne.

 

P: Jako piłkarz byłeś kochany przez fanów. Myślisz, że masz takie same relacje z nimi, jako menadżer?

 

LE: Chciałbym, ale jest to łatwiejsze do osiągnięcia piłkarzowi, ponieważ kibice mogą zobaczyć jego wysiłek i ciężką pracę. Jako menedżer musisz podejmować decyzje i jestem pewien, że będę popełniać błędy. Łatwo będzie zdobyć sympatię fanów, jeśli wygramy tytuły. Tak jest w każdym wielkim klubie.

 

P: Jako zawodnik byłeś trenowany przez Robsona, Van Gaala, Serrę Ferrera, Rexacha, Anticia i Rijkaarda. Którego z nich najbardziej lubisz?

 

LE: Nauczyłem się wiele od nich wszystkich, zarówno pod względem piłkarskim jak i personalnym. Każdy menadżer był wyjątkowy na swój sposób. Muszę być wierny własnemu sposobu pracy i patrzeniu na futbol, aby tą samą wiedzę przekazać moim graczom, którzy są częścią tego wyjątkowego i niesamowitego klubu. Chcę udowodnić im, że zawód jaki wykonują jest najlepszy na świecie. Chcę wydobyć z moich graczy to co najlepsze.

 

P: Klub będzie cierpliwy, albo sam wiesz, że musisz wygrywać od pierwszego dnia?

 

LE: Jedyną rzeczą, która się tu liczy jest wygrywanie w sposób atrakcyjny. Mam zamiar jak najlepiej wykorzystać okres przygotowawczy i pomóc moim zawodnikom. Większość z nich będzie jednak na mundialu, a wrócą dopiero na początku sierpnia. Jestem gotowy, aby zrobić wszystko co możliwe, aby moja drużyna była przygotowana do sezonu. Musimy odpowiednio wykorzystać ten czas.

 

P: Czy piłkarze i fani będą zaskoczeni twoimi decyzjami, które być może zmienią sposoby znane z ostatnich lat?

 

LE: Nie wiem, ale pamiętam, że kiedy byłem trenerem rezerw, miałem zwyczaj korzystania z wszystkich bramkarzy w ciągu sześciu spotkań. To było skomplikowane i byłoby trudne do wykonania w pierwszym zespole. To co staram się robić w mojej pracy to nie stawiać sobie barier, ponieważ były to błędy w przeszłości. Cenimy to, co jest przed nami, ale jeśli uważamy, że konieczne będą zmiany dotychczasowych sposobów, to je zrobimy. Będę robił to, co uważam za korzystne dla klubu, a wyniki pokażą czy miałem racje i czy moje decyzje były słuszne.

 

P: Czy można powierzyć zadanie zarządzania grupą kapitanom?

 

LE: To jest fundamentalne, ponieważ kapitanowie są przedstawicielem reszty piłkarzy. Kapitan nie jest tylko facetem, który podnosi trofea czy uściska dłoń, jest kimś znacznie więcej. W drużynie jest zbiorowa odpowiedzialność, a kapitanowie są kluczowi, jeśli chodzi o komunikację z zawodnikami. Znam profil kapitana Barcelony. Są głównymi bohaterami i powinni czuć się komfortowo w tej roli.

 

P: Prowadziłeś Barçę B, jakie są twoje relacje z drużyną rezerw?

 

LE: Porozmawiamy wkrótce z Eusebio. Gdziekolwiek poszedłem byłem zadowolony z pracy z młodymi zawodnikami, w tym zawodnikami z Juvenilu. Doskonale rozumiem, że komunikacja z zespołem rezerw i jego pracownikami musi być bardzo płynna. Rozumiem potrzeby Eusebio, ponieważ sam zasiadałem na jego miejscu. Chcę, aby komunikacja między tymi dwoma zespołami była jak najbardziej otwarta.

 

Źródło: FCBarcelona.com

Kursy na mecze FC Barcelony

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

25/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

25/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

25/05/2024 21:00

Sevilla FC - FC Barcelona

La Liga Hiszpańska (Primera Division)

25/05/2024 21:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2014/05/enrique-chce-wydobyc-z-moich-graczy-to-co-najlepsze/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.