18.07.2024, g. 19:00
TCL - LoL
Dark Passage blank vs Besiktas
Do meczu pozostało:
2dn.7godz.27min.
12.70 X0.00 21.39 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Rakitić piątą „czwórką” Barcelony

Rakitić piątą „czwórką” Barcelony

Guardiola, Andersson, Márquez, Cesc – ci piłkarze nosili koszulkę FC Barcelony z numerem „cztery” przed transferem Ivana Rakiticia. Chorwat sam potwierdził, że wybrał tę cyfrę ze względu na Pepa.

 

Od sezonu 1995/96 pięciu piłkarzy FC Barcelony nosiło koszulkę z numerem „cztery” na plecach. Są to: Pep Guardiola, Patrick Andersson, Rafa Márquez, Cesc Fàbregas oraz Ivan Rakitić. Poniżej prezentujemy poprzedników chorwackiego pomocnika:

 

Pep Guardiola (1995-2001)

 

Pierwszym zawodnikiem, który wybrał koszulkę z numerem „4” był Pep Guardiola. Pep przejął numer po piłkarzu, którego podziwiał – Ronald Koeman. Pep był rozgrywającym w zespole FC Barcelony, a według holenderskiej filozofii piłki nożnej taki właśnie numer nosił taki typ zawodnika. Kataloński klub opuścił w 2001 roku, a sam Ivan Rakitić przyznał, że to Pep był powodem takiego wyboru numeru.

 

Patrick Andersson (2001-2003)

 

Szwedzi obrońca trafił na Camp Nou po wielu sukcesach w Bayernie Monachium i podjął noszenie „4” po ikonie FC Barcelony, jaką był Pep Guardiola. Środkowy defensor był bardzo dobrym zawodnikiem, ale kontuzje uniemożliwiły mu pokazanie swojej najlepszej strony. W trzech sezonach zdołał zagrać tylko 19 spotkań.

 

Rafa Márquez (2003-2010)

 

Po Anderssonie numer przejął Rafa Márquez. Meksykanin rozpoczął grę na pozycji pomocnika, a skończył w obronie. W FC Barcelonie był niezawodnym piłkarzem, który wielokrotnie ratował drużynę przed porażką. Zdobył z zespołem cztery trofea La Liga i dwie Ligi Mistrzów. Rozegrał 242 spotkania i strzelił 13 goli.

 

Cesc Fàbregas (2011-2014)

 

Po odejściu Márqueza przez jeden sezon nie było w zespole „czwórki”, a potem taką koszulkę założył Cesc. Pomocnik przejął numer po idolu ze swojego dzieciństwa – Pep Guardiola. Ze wszystkich wyżej wymienionych „czwórek”, Cesc był najbardziej ofensywnym zawodnikiem. Jego przygoda w FC Barcelonie dobiegła końca kilka dni temu. Zagrał w 151 spotkaniach i strzelił 42 bramki.

 

Źródło: FCBarcelona.cat

mainXX:/2014/07/rakitic-piata-czworka-barcelony/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.