1dn.3godz.39min.

Punkt straty do lidera; Athletic Club – FC Barcelona 2:5

FC Barcelona zagrała genialne spotkanie na San Mamés i odniosła dziewiąte zwycięstwo z rzędu! Katalończycy w pokonanym polu zostawili Athletic Club, zwyciężając 5:2. Teraz przed Blaugraną mecz w środku tygodnia z Villarrealem w Copa del Rey.

Po sobotniej porażce Realu w derbach Madrytu, piłkarze Luisa Enrique stanęli przed szansą zmniejszenia straty do lidera na odległość jednego punktu i dokonali tego. Duma Katalonii wywozi trzy punkty z trudnego terenu. Do siatki trafiali: Messi, Suárez, Neymar, Pedro, a samobójcze trafienie zaliczył De Marcos.

Od początku meczu goście starali się przejąć inicjatywę na San Mamés, ale gospodarze byli dobrze zorganizowani i byli gotowi iść na wymianę ciosów z Katalończykami. W tym pojedynku oglądaliśmy Blaugranę bardzo często grającą z kontry. W 15. minucie Leo Messi otworzył wynik meczu strzałem z rzutu wolnego. Po drodze był jeszcze rykoszet i Iraizoz nie zdołał wybić futbolówki.

Dumie Katalonii grało się od tego momentu swobodniej, Athletic nie mógł tylko się bronić. W efekcie nieco ponad 10 minut później goście wyprowadzili kolejny cios. Kontratak rozpoczął Luis Suárez, który zagrał do Messiego, Argentyńczyk odegrał do kolegi, a ten tuż sprzed pola karnego precyzyjnym uderzeniem umieścił piłkę w bramce Basków. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

Ernesto Valverde musiał w szatni odpowiednio zmotywować swoich graczy, ponieważ wynik nie był najgorszy. W grze gospodarzy coś zaczęło trybić. Baskowie wyprowadzali coraz groźniejsze ataki i w 59. minucie nadszedł gol kontaktowy. Mocny strzał Aduriza został odbity przez Bravo, ale Chilijczyk przy dobitce Mikela Rico był już bezradny. Odpowiedź Barcelona nadeszła ze zdwojoną siłą.

Najpierw koronkową akcję gości wykończył Messi z pomocą De Marcosa, a dwie minuty później Neymar po podaniu La Pulgi podwyższył na 4:1. Athletic nie złożył jednak broni i w 66. minucie Aritz Aduriz strzałem w krótki róg zaskoczył Bravo i zmniejszył rozmiary porażki. W 75. minucie frustracja Basków sięgnęła zenitu i Etxeita po brzydkim faulu na Luisie Suárezie zobaczył czerwoną kartkę. W 86. minucie meczu wynik ustalił Pedro po ładnej akcji Messiego i Busquetsa.

Niezwykle ważne zwycięstwo FC Barcelony na terenie rywala. Katalończycy mają już tylko 1 punkt straty do liderującego Realu Madryt. Teraz Luis Enrique musi przygotować swoich zawodników do rywalizacji w półfinale Copa del Rey. W środę na Camp Nou zawita Villarreal.

Athletic Club – FC Barcelona 2:5

Athletic Club: Iraizoz; De Marcos, Balenziaga (52″ Aurtenetxe), Etxeita, Laporte; San José, Mikel Rico; Unai López, Susaeta (69″ Etxebarria), Muniain (78″ Gurpegi); Aduriz

FC Barcelona: Bravo; Alves (69″ Adriano), Piqué, Mathieu, Alba; Busquets, Xavi (74″ Rafinha), Rakitić; Messi, Suárez (80″ Pedro). Neymar