Dziś jest historyczny dzień dla wszystkich fanów kina, bowiem to właśnie 21 października 2015 roku, Marty McFly – bohater serii filmów „Powrót do przyszłości”, grany przez Michaela J. Foxa, wylądował w świecie latających aut, deskorolek i automatycznych sznurówek. Z tej okazji FC Barcelona przygotowała specjalny przegląd wydarzeń, które miały miejsce w czasach rozgrywania różnych części trylogii.
26 października 1985
Bohaterów serii „Powrót do przyszłości” poznajemy w październiku 1985 roku. Piłkarska rewolucja nie dotarła jeszcze do USA. Na Hill Valley praktycznie nikt nie słyszał o Barçy, bowiem informacje o niej nie pojawiały się w telewizji, ani w gazetach, a przede wszystkim nie było internetu, który teraz jest podstawowym źródłem informacji o drużynie.
W Wielkiej Brytanii było inaczej, przede wszystkim za sprawą Terry”ego Venablesa, który rozegrał swój pierwszy sezon w Barçy, doprowadzając ją do zdobycia pierwszego tytułu ligowego od 1974 roku. 26 października 1985 roku Barça zajmowała 11. miejsce, co było po części spowodowane kontuzją lidera drużyny i najlepszego strzelca drużyny – Steve”a Archibalda.
W tamtych czasach jednym z najbardziej znanych zawodników był Bernd Schuster, który zdobył jedynego gola dla Barçy w meczu z Cádiz (1-0).
Media były jednak bardziej skupione na pierwszym Pucharze Europy po jedenastu latach przerwy. Po pokonaniu Sparty Praga różnicą jednej bramki, Barça przygotowywała się do pojedynku z FC Porto. Katalończycy dotarli do finału tych rozgrywek, gdzie po rzutach karnych przegrali z Steauą Bukareszt, co wciąż pozostaje w pamięci starszych fanów.
Porażka w finale Pucharu Europy nie wpłynęła na formę Barçy w lidze. Katalończycy wrócili do właściwego rytmu i zakończyli rozgrywki na drugim miejscu, tracąc 9 punktów do Realu Madryt. Jednak porażka w finale Pucharu Europy nie była jedyną, Barça bowiem przegrała także w finale Pucharu Króla z Saragossą.
5 listopada 1955
Kiedy Marty próbował znaleźć sposób do powrotu do 1985 roku, próbując w tym samym czasie odrzucić zaloty swojej matki i przekonać ją do zakochania się w jego ojcu, po drugiej stronie oceanu FC Barcelona cieszyła się z zajmowania pozycji lidera ligi po pierwszych ośmiu kolejkach. Tydzień wcześniej Barcelona zanotowała swoją pierwszą porażkę z Valladolid (0-1), jednak w czasie Delorean Marty”ego wylądował w 1955, FC Barcelona wróciła na zwycięską ścieżkę, pokonując u siebie Sevillę 3-1.
Co ciekawe w tamtym czasie nagłówki sportowych gazet nie skupiały się na FC Barcelonie, lecz przedstawiały dokonania boksera – Galiany Díaza.
W sezonie 1955/56 Barça wygrała 10 kolejnych spotkań, co pozostało rekordem aż do 2005 roku. Katalończycy nie wywalczyli jednak tytułu ligowego, przegrywając o punkt z Athletikiem.
A w 2015 roku? Wielka niespodzianka!
Choć latające deskorolki nigdy nie powstały, to dla fanów Barçy, którzy drugą część Powrotu do przyszłości oglądali w 1989 roku, czyli w czasie, gdy dwuletni Leo Messi mieszkał w argentyńskiej Cordobie, to co przyniosła przyszłość, przeszło pewnie ich najśmielsze oczekiwania. Wówczas bowiem wygranie ligi było rzadkością, a w 2015 roku klub dokonał tego pięciokrotnie w ciągu ostatnich siedmiu lat. 26 lat temu fani marzyli o swoim pierwszym tytule Mistrzów Europy, a dziś Barça może pochwalić się pięcioma takimi tytułami. Dzięki rozwojowi mediów i globalnej komunikacji, FC Barcelona jest znana na całym świecie, a nie tylko w Katalonii. Czegoś takiego nawet Robert Zemeckis nie był w stanie przewidzieć!
2 września 1885
A co się działo z FC Barceloną w czasie, gdy Marty przygotowywał się do walki z Buforden „Mad Dogiem” Tannenem? Nic, ponieważ klub jeszcze wtedy nie istniał! Futbol przede wszystkim rozwijał się w Wielkiej Brytanii i dopiero kilka lat później powstał pierwszy hiszpański klub – Recreativo Huelva
W Barcelonie, gdzie Andoni Gaudi położył pierwszy kamień pod budowę Sagrady Familii, dopiero w 1892 roku zaczęto poważniej interesować się futbolem, organizując sportowe imprezy w całym mieście. Jednak dopiero w 1899 roku Joan Gamper postanowił założyć klub zwany FC Barcelona.
Jak wiele zmieniło się od tego czasu. Praktycznie wszystko z wyjątkiem jednego. Budowa Sagrady Família wciąż nie została zakończona!
Źródło: FCBarcelona.cat