17.06.2024, g. 00:30
Mecz towarzyski
Panama vs Paragwaj
Do meczu pozostało:
0dn.23godz.32min.
12.75 X3.10 22.30 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Nowe Camp Nou otwiera się na świat

Nowe Camp Nou otwiera się na świat

W czwartek oficjalnie zaprezentowano projekt Nowego Camp Nou, który imponuje swoim wyglądem i potwierdza, że jest obiektem godnym XXI wieku.

Zwycięski projekt jest autorstwem  japońskiej firmy Nikken Sekkei oraz katalońskich architektów – Pascuala-Ausió. Ich oferta została wybrana 8 marca przez komisję Espai Barça – architekta Juana Pablo Mitjansa (syna Francesca Mitjansa – architekta Camp Nou), trzech członków Kolegium Architektów Katalonii oraz przedstawicieli Rady Miejskiej.

Oferta stworzy doskonały i wygodny stadion o pojemności 105 000 osób, a dodatkowo oferujący pełen zakres usług – idealnie dopasowanym do otaczającego go Kampusu Barçy – eliminującym poprzednie bariery i otwartym dla miasta poprzez nową zieloną przestrzeń. Dostęp do stadionu będzie z poziomu ulicy poprzez wysokie i przestronne atrium.

Nowe Camp Nou będzie zaprojektowane zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu będzie możliwe korzystanie z deszczówki zgromadzonej na dachu oraz energii słonecznej. Dodatkowo będzie to inteligentny stadion, wykorzystujący najnowsze osiągnięcia techniki.

Stadion będzie oferował doskonałą widoczność ze wszystkich miejsc siedzących. Pierwszy poziom będzie całkowicie nowy i zbudowany w bardziej parabolicznym i pionowym stylu. Drugi poziom zachowa swoją obecną strukturę, oferując jednocześnie doskonałą widoczność oraz zwiększony komfort i dostęp do trzeciej kondygnacji, która będzie znajdować się nad główną trybuną.

Głównym powodem przemawiającym za tą kandydaturą była większa integracja z dzielnicą i miastem. Dodatkowo pod stadionem zostanie zlokalizowany parking na 3500 miejsc. Poza tym na kampusie pojawią się nowe budynki klubowe tj. biura czy kasy biletowe oraz restauracje.

Prace nad budową nowego stadionu mają potrwać do sezonu 2020/2021.

Prezydent katalońskiego klubu, który był obecny podczas prezentacji zwycięskiego projektu, wypowiedział się na temat budowy nowego stadionu.

„To historyczny dzień dla klubu. To będzie najlepszy stadion na świecie. Taki klub jak nasz musi mieć najlepszy stadion. „Teraz musimy poszukać najlepszych źródeł finansowania zewnętrznego bez narażania projektu sportowego i sprzedaży całego dziedzictwa. To jest sen, który jest również wielkim wyzwaniem, które podejmujemy z pełną odpowiedzialnością, entuzjazmem i dumą”, powiedział Bartomeu.

Dodatkowo prezydent powiedział, ze na stadionie zostanie otwarta specjalna przestrzeń poświęcona Cruyffowi. „On na to zasługuje, bo bez niego klub nie byłby w tym miejscu, gdzie teraz jest”, powiedział.

W prezentacji Nowego Camp Nou wzięli udział także zawodnicy pierwszego zespołu. Andrés Iniesta krótko skomentował te zmiany. „Dla mnie i dla wszystkich w klubie to ważny krok w historii. Z takim stadionem dalej będziemy wyznaczać nowe standardy jako najlepszy zespół na świecie. Wszyscy będą korzystać z tego stadionu na swój własny sposób”, powiedział Iniesta, sugerując, że zapewne już nie zagra na nowym obiekcie, gdyż w czasie otwarcia będzie już miał 37 lat.

Źródło: FCBarcelona.comKursy na mecze FC Barcelony

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2016/04/nowe-camp-nou-otwiera-sie-na-swiat/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.