31.05.2024, g. 02:00
Copa Libertadores
River Plate vs Deportivo Táchira FC
Do meczu pozostało:
0dn.2godz.9min.
11.11 X11.00 217.00 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Siódmy krajowy dublet Barçy

Siódmy krajowy dublet Barçy

FC Barcelona drugi raz z rzędu zdobyła krajowy dublet wygrywając rozgrywki ligi hiszpańskiej i Puchar Hiszpanii. Ostatni raz podobne wydarzenie miało miejsce w latach 50. ubiegłego stulecia.

Zespół Luisa Enrique nadal tworzy historię i na swoim koncie zapisuje kolejne już mistrzostwo Hiszpanii oraz Puchar Króla. Należy pamiętać też o wygranym Superpucharze Hiszpanii i triumfie na Klubowych Mistrzostwach Świata, aby w pełni oddać tegoroczny sukces FC Barcelony.

Najważniejsze rozgrywki to oczywiście liga hiszpańska i Copa del Rey. Ten dublet Barça zdobyła już siódmy raz w historii. Luisowi Enrique udało się to osiągnięcie powtórzyć przez dwa lata z rzędu, co ostatnio miało miejsce w sezonach 1951/52 i 1952/53.

Pamiętne lata pięćdziesiąte

Pierwszy ze wspomnianych dawnych dubletów został zdobyty za czasów sławnej Barcelony Pięciu Pucharów pod wodzą Ferdinanda Daucika, w którego zespole pierwszoplanową rolę grał Kubala. Barcelona zapewniła sobie pierwsze miejsce w lidze, a w finale pucharu pokonała Valencię 4-2. Rok później to samo stało się z Athletikiem, a mecz zakończył się zwycięstwem 2-1.

Zanim jednak w kalendarzach zmieniliśmy rok z 1959 na 1960, Barcelonie ponownie udało się zdobyć dublet. Pod wodzą Helenio Herrery Katalończycy zakończyli ligę z czteropunktową przewagą nad Realem Madryt, a w finale Copa pokonali Granadę 4-1.

Złote lata

Kibice musieli czekać długie czterdzieści lat na ujrzenie kolejnego dubletu. Zespół prowadził wtedy Louis Van Gaal. Barcelona wygrała ligę zostawiając za sobą Athletic Club (9 punktów przewagi), a w finale Pucharu Hiszpanii pokonała Mallorcę w konkursie rzutów karnych. Wśród zawodników biorących udział w tym meczu był także Luis Enrique.

Piąty krajowy dublet nadszedł w sezonie 2008/09, czyli po objęciu zespołu przez Pepa Guardiolę. Zespół zdobył wtedy tryplet i wygrał dodatkowo Ligę Mistrzów, co zostało powtórzone także pod wodzą Luisa Enrique w poprzednim sezonie.

Źródło: FCBarcelona.cat

mainXX:/2016/05/siodmy-krajowy-dublet-barcy/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.