2dn.15godz.6min.

Zwycięstwo rzutem na taśmę. Valencia – FC Barcelona 2:3

FC Barcelona nie bez problemów pokonała na Estadio Mestalla ekipę Valencii CF 2:3. Tym samym Katalończycy awansowali na pierwszą lokatę w ligowej tabeli.

Początek spotkania w wykonaniu obu zespołów był dosyć spokojny. Pomimo wyraźnej przewagi w posiadaniu piłki (30% – 70%) piłkarze Barçy nie potrafili stworzyć sobie dogodnej sytuacji bramkowej.

W 12″ minucie urazu po groźnym wejściu Enzo Péreza doznał Andrés Iniesta. Piłkarz Blaugrany musiał opuścić murawę na noszach (Więcej informacji TUTAJ.)  Na boisku zastąpił go Ivan Rakitić.

W 22″ drugiej minucie Duma Katalonii rozmontowała defensywę gospodarzy. Po dobrej akcji prawą flanką oraz błędzie Ezequiela Garaya na dogodnej pozycji znalazł się Leo Messi, który mocnym strzałem pokonał Diego Alvesa. Bramka ta jednak nie powinna zostać uznana, ponieważ w momencie uderzenia piłkę bramkarzowi gospodarzy zasłaniał będący na pozycji spalonej Luis Suárez, który następnie skokiem ominął futbolówkę.

Valencia nie zamierzała jednak odpuścić i już po kilku chwilach stworzyła sobie dogodną sytuację. Świetnym rajdem popisał się Cancelo, który z łatwością minął Lucasa Digne. Skierował on piłkę w pole karne, lecz żaden z jego kolegów nie przeciął dośrodkowania.

Na 10 minut przed końcem pierwszej części gry fenomenalnym odbiorem popisał się Sergio Busquets. Następnie piłka trafiła pod nogi Leo Messiego, który prostopadłym podaniem obsłużył Luisa Suáreza. W sytuacji sam na sam lepszy od Urugwajczyka okazał się jednak Diego Alves. Podobna sytuacja miała miejsce 120 sekund później. Świetne zagranie lobem od Neymara, lecz po raz kolejny bramkarz Valencii wyszedł z tej rywalizacji zwycięsko.

Już w doliczonym czasie gry pierwszej części gry Neymar miał okazję na zdobycie kapitalnej bramki. Po dośrodkowaniu Lucasa Digne Brazylijczyk oddał strzał z przewrotki, lecz niestety był on niecelny.

Już po 5 minutach drugiej połowy Katalończycy mogli prowadzić 2:0. Świetny strzał Neymara zza pola karnego na krótki słupek sparował Diego Alves, stuprocentowej dobitki nie wykorzystał jednak Rakitić, który trafił w słupek.

Stare piłkarskie przysłowie mówi, że „niewykorzystywane sytuacje lubią się mścić”.  Tak też stało się tym razem. W 52″ minucie Parejo sprytnie odnalazł podaniem niekrytego przed polem karnym Munira (zawodnika Barcelony, który aktualnie znajduje się na wypożyczeniu w Valencii), który strzałem z pierwszej piłki w prawy słupek bramki Ter Stegena wpisał się na listę strzelców. 21-letni piłkarz nie celebrował jednak zdobytej bramki.

W 10″ minucie drugiej połowy mieliśmy już 2:1. Nani świetnym podaniem obsłużył Rodrigo Moreno, który pewnie pokonał bramkarza Blaugrany.

Katalończycy nie zamierzali się jednak poddawać i od razu rzucili się do ataku. Ich akcję przyniosły owoce już w 62″ minucie gry. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzał głową oddał Ivan Rakitić, który został jednak sparowany przez Diego Alvesa. Na nieszczęście gospodarzy do piłki dopadł Luis Suárez. Urugwajczyk mocnym uderzeniem po długim słupku dał gościom drugiego gola.

W 71″ minucie na murawie zameldował się Denis Suárez, który zastąpił Andre Gomesa. 23-letni Portugalczyk z pewnością nie może zaliczył tego meczu do udanych.

Około kwadransa przed końcowym gwizdkiem szansę na gola miał Nani. Portugalczyka nie zdołał upilnować Sergi Roberto, a ten stanął oko w oko z Ter Stegen, lecz minimalnie przestrzelił.

Gdy wydawało się, że już nic nie jest w stanie odwrócić losów spotkania, sprawy w swoje ręce wziął Leo Messi. Argentyńczyk minął jednego rywala, świetną klepką z Neymarem przedostał się w pole karne. Piłka powędrowała pod nogi Luisa Suáreza, który stanął przed stuprocentową sytuacją. Strzału jednak nie pozwolił oddać mu Abdennour, który od tyłu nieprzepisowo przeszkodził Urugwajczykowi. Sędzia tego spotkania – Alberto Mallenco nie miał wątpliwości i wskazał na „wapno”. Jedenastkę na gola w 94″ minucie zamienił Leo Messi.

Warto również wspomnieć, że w trakcie radości z bramki, z trybun w kierunku piłkarzy Barcelony poleciała plastikowa butelka, którą trafiony w głowę został Neymar.

Po tym zwycięstwie Barcelona przynajmniej do jutra będzie plasowała się na pierwszej pozycji w ligowej tabeli.

Valencia CF – FC Barcelona 2:3

0:1 – 22″ Messi

1:1 – 52″ Munir El Haddadi

2:1 – 56″ Rodrigo

2:2 – 62″ Suárez

2:3 – 90+4″ Messi (k.)

Valencia CF: Diego Alves; Montoya (46″ Munir El Haddadi), Garay, Mangala, José Gayà (38″ Abdennour); Suárez,  Pérez; Cancelo,  Parejo, Nani; Rodrigo (71″ Mina)

FC Barcelona: Ter Stegen; Roberto, Mascherano, Umtiti, Digne; Gomes (71″ Denis Suárez), Busquets, Iniesta (14″ Rakitić); Messi, Suárez, Neymar