Chyba większości osób poruszających się po górskich szlakach zdarzyło się wykorzystać kijki. Ułatwiają one pokonywanie trudnych tras i zapewniają wsparcie. Niestety wielu użytkowników myli kijki do trekkingu i nordic walking. Wbrew pozorom te dwie aktywności, pomimo iż podobne, znacznie się od siebie różnią. To właśnie z uwagi na wspomniane różnice, akcesoria do ich uprawiania przeznaczone są w inny sposób skonstruowane. Jak można je rozróżnić?
Kijki trekkingowe
Specjaliści z Xtreme Shop wyjaśniają, że kije do trekkingu służą do chodzenia po górach. W trakcie pokonywania kolejnych szczytów odpowiadają za odciążenie kolan i kręgosłupa, zwłaszcza gdy podróżnik niesie ze sobą plecak wypełniony po brzegi akcesoriami. Z uwagi na to, w jakim celu są stosowane, do ich produkcji wykorzystuje się wysokiej jakości materiały. Najczęściej są to twarde tworzywa sztuczne, odporne na wygięcia i złamania. W tym miejscu można zauważyć pierwszą różnicę – są znacznie cięższe niż ich odpowiedniki do nordic walking. Jest to jednak zabieg celowy – pozwala on zyskać lepszą stabilność na szlaku. Kolejnym elementem rozróżniającym omawiane modele jest rękojeść. W przypadku górskiego modelu jest ona specjalnie wyprofilowana i przygotowana do utrzymywania ich w pozycji pionowej. Wspólną cechą są natomiast paski, które chronią przed upuszczeniem kijków.
Niezwykle ważną zaletą tego rodzaju wsparcia jest możliwość ich złożenia. Dzięki temu można je łatwo przetransportować, a nawet doczepić do plecaka turystycznego. Na koniec warto wspomnieć o końcówce. W kijach trekkingowych groty są najczęściej proste i ścięte pionowo. Taka konstrukcja również zwiększa ich stabilność.
Warto sprawdzić: Bielizna termoaktywna Berens – optymalna wentylacja ciała i komfort użytkowania
Kijki do nordic walkingu
Jeśli chodzi o kijki do nordic walkingu, to zdecydowanie są one przeznaczone do chodzenia po płaskim terenie. Z uwagi na takie przeznaczenie wystarczające jest wyposażenie ich w obłą i gładką rękojeść. Rozwiązanie to jest dopasowane do techniki korzystania z nich – otóż osoby uprawiające ten sport wiedzą, że uchwyty są regularnie opuszczane, a dzięki temu nie trzeba ich kurczowo trzymać.
Wiele modeli wyposażonych jest także w rękawiczkę. Pozwala ona uwolnić rękojeść z uścisku i powrót do dłoni, bez obawy o utratę kontroli nad kijkiem. Udogodnienia te zdecydowanie zwiększają komfort w trakcie ćwiczeń. Warto wspomnieć, że wyróżnia je także możliwość regulacji – można dopasować ich wysokość do wzrostu użytkownika. Mają one także wymienne końcówki, zwane bucikami, które dopasowuje się do terenu, na którym są wykorzystywane.