08.09.2023, g. 18:00
Eliminacje Mistrzostw Europy (EURO 2024)
Gruzja vs Hiszpania
Do meczu pozostało:
163dn.9godz.45min.
1 X 2 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Historia La Liga

Historia La Liga

HISTORIA LA LIGA

 

Pimera División – jest to liga hiszpańska, najwyższa klasa rozgrywkowa w tym kraju, zwycięzca tych rozgrywek zostaje Mistrzem Hiszpanii. Trzy ostatnie drużyny na koniec sezonu spadają do Segunda Division. Dwa pierwsze zespoły bezpośrednio zapewniają sobie grę w Championsh League, a dwa kolejne grają w eliminacjach. Dwa następne i zdobywca Pucharu Króla przystępują do rozgrywek w Pucharze UEFA. Na Ligę Hiszpańską inaczej możemy powiedzieć La Liga. Z początkiem sezonu 2008/09 liga zmieniła nazwę do Liga BBVA.

 

Początki powstania Primera Division sięgają wieku 20, a dokładniej 1928 roku. Założycielem tej oto ligi był Jose Maria Acha. Cały sezon to mecze rozgrywane jesienią i wiosną. Pierwszym zwycięzcą tej ligi była FC Barcelona, którą wtedy prowadził Roma Fornsa.

 

W następnym sezonie w lidzę królował już tylko jeden zespół, a mianowicie Real Madyt, który przez cały sezon poniósł tylko jedną porażkę. W następnym sezonie także triumfowali Królewscy. Czwarty sezon La Liga jednak należał już do Athletic Bilbao. W 1935r. ligę zwyciężył Betis Sevilla, dla tego klubu jest to jak do tej pory jedyne w historii zdobycie Mistrzostwa. W następnym sezonie znów na sam szczyt zawędrowało Athletic Bilbao.

 

Przez kolejne trzy lata Primera Division została przerwana z powodu wybuchu wojny domowej. Sezon, który wznowił rozgrywki ligi Hiszpańskiej wygrało Atlético Aviación (teraz Atletico Madryt). Ten sam klub mógł w następnym sezonie świętować zdobycie Mistrza Hiszpani. W 1942r. tym razem Valencia w swoim młodym składzie zadziwiła wszystkich, wygrywając ligę. W sezonie 1942/1943 znów na pierwszym miejscu sezon zakończyło Athletic Bilbao. Sezon później drugie trofeum w swojej historii zdobyła Valencia. W 1944/1945 po szesnastu latach na sam szczyt wróciła FC Barcelona, wyprzedzając Real Madryt. W następnych sezonach kolejno wygrywali Sevilla FC, Valencia CF, FC Barcelona, FC Barcelona i Atletico Madryt. Tak było do 1950 roku.

 

Od 1952-1960 w Hiszpanii górowały tylko dwa kluby, a mianowicie FC Barcelona i Real Madryt, które zdobywały Mistrzostwa Hiszpanii. Tylko w 1956r. był wyjątek kiedy to Athletic Bilbao sprawiło niespodziankę wygrywając ligę. W sezonach od 1961-1965 roku na najwyższym miejscu na zakończenie sezonu zawsze stawał Real Madryt. Królewscy w tym okresie przeżywali swoje czasy świetności. W sezonie 1965/66 trofeum zdobyło Atletico Madryt, przerywając w ten sposób passę piłkarzy z Santiago Bernabeu. Jednak trzy kolejne sezony znów należały do Królewskich. W 1969/1970 znów Atletico Madryt po udanym sezonie dopisuje do swojej historii klubowej kolejny tytuł Mistrza Hiszpanii. W następnym sezonie tym razem triumfowała Valencia CF. W kolejnych pierwsze miejsce zajmowali: Real Madryt, Atletico Madryt, wkońcu w 1973/74 wygrała FC Barcelona, później znów dwa tytuły zgarnął Real Madryt. W sezonie 1976/77 Atletico Madryt wyprzedziło Blaugranę i w ten sposób wygrało ligę. Trzy kolejne sezonu należały znów do Realu Madryt.

 

Johan Cruyff

W sezonach 1980/81 i 1981/82 dominował niespodziewanie Real Sociedad San Sebastián, na pewno była to wielka niespodzianka. Następne dwa sezony to dominacja Athletic Bilbao, w kolejnym na najwyższym miejscu stanęła Barca. Przez kolejnych pięć sezonów znów nie było mocnych na Real Madryt, który dopisał do historii klubów kolejne trofea za Mistrzostwo Hiszpanii. Jednak już cztery następne sezony to kapitalna gra Dumy Katalonii, która prowadził wtedy Cruyff. Barca grała najwspanialszy futbol na świecie i mogła się cieszyć z czterech Mistrzostw Hiszpanii. Passę zespołu z Camp Nou przerwał Real Madryt zdobywając kolejny tytuł Mistrza Hiszpanii. W sezonie 1995/1996 zwyciężyło Atletico Madryt. Następnie znów Real Madryt, a w 1998 i 1999 roku królował znów tylko jeden klub, a mianowicie FC Barcelona.

 

Zinedine ZidaneW sezonie 1999/2000 już przed rozgrywkami mówiono, że o tytuł będą walczyć tylko dwa klub, a mianowicie nie kto inny jak FC Barcelona i Real Madryt. Jednak ku zdziwieniu fanów La Liga żaden z tych zespołów nie dopisał do swojej klubowej historii kolejnego zdobycia Mistrzostwa Hiszpanii. Tym razem na pierwszym miejscu sezon zakończyło Deportivo La Coruna. Deportivo grało przez cały sezon bardzo ładnie, a kibice mogli być tylko dumni ze swoich ulubieńców. Jednak był to jak do tej pory jedyny tytuł Mistrza Hiszpanii zdobyty przez ten klub. W kolejnym sezonie znów w Hiszpanii królował Real Madryt, następny sezon należał do Valencii, kolejny do Królewskich i następny znów do Valencii. Także drużyny co roku dzielił się trofeum.

 

 

Przez te sezony o dziwo nie zdobyła żadnego trofeum FC Barcelona, która przeżywała kryzys. W drużynie z Katalonii zmieniono prezydenta. Z funkcji zdymisjonowano Joana Gasparta, którego zastąpił Joan Laporta. Efekt nowego prezydenta przyszedł w bardzo szybkim tempie. Już w sezonie 2004/05 Blaugrana zwyciężyła w lidze. Kolejny sezon także należał do Barcelony, która drugi raz z rzędu zdobyła Mistrzostwo Hiszpanii. Dwa następne sezony jednak znów do głosu doszli piłkarze Realu Madryt i dopisali do historii klubu dwa kolejne trofea.

 

Następne trzy sezony potwierdziły jak silną drużyną jest FC Barcelona. Barca miażdżyła wszystkich rywali, którzy stanęli jej na drodze. Tradycyjnie największym jej konkurentem do zdobycia Mistrzostwa Hiszpanii był Real Madryt. Jednak Królewscy przez trzy sezony musieli pogodzić się z tym, że Duma Katalonii jest poza zasięgiem. Tak więc w 2008/09, 2009/10, 2010/11 to wielka Barcelona cieszyła się z Mistrzostwa Hiszpanii. Real trzykrotnie zajmował drugie miejsce.

 

 

Mistrzowie w liczbach:

– Real Madryt – 31 razy

FC Barcelona – 22 razy

– Atlético Madryt – 9 razy

– Athletic Bilbao – 8 razy

– Valencia CF – 6 razy

– Real Sociedad – 2 razy

– Sevilla FC – 1 raz

– Real Betis – 1 raz

– Deportivo La Coruña – 1 raz

Źródło: Własne

Kursy na mecze FC Barcelony

Elche - FC Barcelona

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

02/04/2023 / 02:00

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2011/06/historia-la-liga/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.