28.01.2023, g. 16:15
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Girona FC vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
1dn.1godz.13min.
15.50 X4.20 21.53 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

FC Barcelona i UNICEF w walce z HIV

Obrazek

FC Barcelona to więcej niż klub i teraz daje ku temu kolejny powód. Współpracując z UNICEF, Barça wspomagać będzie rozwój laboratoriów wykrywających HIV we krwi.

FC Barcelona poprzez współpracę z UNICEF rozpocznie od teraz wspomaganie rozwoju międzynarodowych standardów jakości laboratoriów, w których bada się próbki krwi na obecność zarażenia wirusem HIV. Ma to na celu pomoc w wykryciu zarażenia HIV u dzieci mieszkających w Suazi.

Nowy obiekt – Szpital Rządowy w Suazi znajdujący się w Mbabane wypozażony jest w zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalające na badania łańcuchowej reakcji polimerazy. Pozwala to Ministerstwu Zdrowia na lokalne badanie próbek krwi niemowląt. Istnieje dzięki temu możliwość na badanie niemal 100% próbek krwi zebranych od dzieci z całego kraju.

Wcześniej próbki te były wysyłane do laboratoriów w RPA. Teraz nowe urządzenia do diagnostyki pozwalają skrócić czas oczekiwania na wyniki aż sześciokrotnie – z 18 do 3 dni, dzięki czemu szybkie wykrycie zarażenia wirusem wpływnie na zmniejszenie ilości umierających na HIV dzieci. Zespół pracujący w laboratorium został profesjonalnie przeszkolony dzięki wsparciu FC Barcelony.

Phambili nga Barça, phambili!

Minister Zdrowia Suazi, Benedict Xaba, wyraził wdzięczność dla FC Barcelony za okazane wsparcie finansowe podczas uroczystego przekazania sprzętu. Powiedział, że chce aby koszulka Barçy została oprawiona w ramę i umieszczona na jednej ze ścian laboratorium „aby przyszłe pokolenia i dzieci, które przeżyją dzięki temu sprzętowi rozpoznały dzięki komu wszystko to stało się możliwe”. Wtedy pan Xaba chwycił koszulkę Barçy i zaśpiewał: „Phambili nge Barca phambili! Phambili nga Messi phambili! Phambili nga Iniesta phambili!”, co możemy przetłumaczyć jako „Vamos Barça, vamos! Vamos Messi, vamos! Vamos Iniesta, vamos!”.

Doktor Nida Hailu, dyrektor wykonawczy Kliniki Baylor, jedynego w Suazi centrum pediatrycznego, wierzy, że ufundowany przez FC Barcelonę sprzęt pozwoli uratować wiele młodych istnień: „Wcześniej nasi pacjenci byli zmuszeni do długiego czekania na wyniki testów, które przychodziły z RPA”, wspomina. „Do czasu kiedy wyniki byłyby gotowe, dziecko byłoby już starsze o trzy miesiące, a proces leczenia znacznie opóźniony”. Dr Haliu zauważył, że tworzyło to ogromne zaległości, przez które wielu pacjentów nie mogło zostać wyleczonych. „Teraz wyniki mamy w bardzo krótkim czasie, co pozwala nam na szybsze rozpoczęcie leczenia dzieci, które są faktycznie zarażone wirusem”, dodał.

Przedstawicie UNICEF-u w Suazi, Dr Jama Gulaid podziękował Barcelonie za wsparcie jakie okazuje dzieciom w Suazi. Pomoc ta jest jednak tylko częścią globalnej współpracy jaką podjęłą FC Barcelona z UNICEF-em w 2006 roku. Od początku współpracy FC Barcelona przekazuje corocznie UNICEF-owi kwotę 1,5 miliona euro, a większa część tych pieniędzy przeznaczona została właśnie na pomoc dzieciom w Suazi. Oprócz sprzętu diagnozującego obecność wirusa HIV we krwi, Suazi otrzymało fundusze na sportowe wyposażenie 200 szkół i wsparcie w postaci wody pitnej dla 25 szkół z regionów zagrożonych suszą. Mamy nadzieję, że współpraca między FC Barceloną i UNICEF będzie trwała jeszcze długie lata.

Źródło: totalBarça.com

mainXX:/2011/07/fc-barcelona-i-unicef-w-walce-z-hiv/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.