31.07.2024, g. 01:00
Mecz towarzyski
Manchester City vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
18dn.1godz.6min.
1 X 2 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Herb

Herb
Herb FC Barcelony zmienił się na przestrzeni ponad stu lat historii Barçy. Jednak nieważne jak wyglądał symbol sympatyków największego Klubu z Katalonii – każdy zawsze traktował go z szacunkiem i z dumą mógł powiedzieć: tak, identyfikuję się z tym herbem, z FC Barceloną.

Ale jak wyglądał herb na początku istnienia Klubu? Był niemal kopią herbu miasta Barcelony, ale pokazywało to tylko jak bardzo Klub identyfikuje się z miastem, w którym został założony. Pierwszy herb miał kształt rombu i przypominał wspomniany herb miasta. Na jego szczycie widniał nietoperz, a po obu stronach herbu znajdowały się dwie gałązki: jedna laurowa, a druga palmowa. Taki wizerunek herbu utrzymał się do 1910 roku, a jego następna wersja była całkiem inna, jednak zawierała dwie ważne części – flagę Katalonii, senyerę oraz bordowo-granatowe barwy Barçy.

Po tym jak w 1908 roku Joan Gamper uratował Klub z tarapatów finansowych postanowiono odświeżyć herb, stworzyć coś całkiem nowego. Wśród sympatyków Klubu ogłoszono konkurs na nowy wygląd herbu, a swoją wizję mógł przedstawić każdy. Zwycięskim projektem okazał się pomysł Carlesa Comamali, który grał dla Barcelony w latach 1903-12, a poza tym studiował medycynę i był niezłym artystą.

Po obejrzeniu jego projektu nietrudno odnaleźć w nim współczesny wygląd herbu – tak, pomysł Carlesa zyskał uznanie aż do dzisiaj. Comamala przedstawił następującą wizję herbu: figura w kształcie wazy, w której dwóch górnych polach znajdują się krzyż świętego Jerzego (patrona Katalonii) i flaga Katalonii. Środek herbu przecina poziomy złoty pas, na który widnieją inicjały Klubu. W dolnej części znajduje się pole w kolorach bordowo-granatowych, a na jego środku widnieje piłka. Na wersji herbu, która utrzymała się po dziś dzień widzimy poszanowanie piłkarskich tradycji oraz przywiązanie do miasta i narodowości.

Od zmiany herbu w 1910 roku następowały jedynie kosmetyczne poprawki. Największe zmiany przyniosły represje polityczne na Kalończykach podczas władzy generała Francisco Franco nad Hiszpanią. Dlatego też od roku 1939 litery FCB zostały zamienione na CFB – tylko po to aby podkreślić fakt, że Barcelona jest klubem grającym w Hiszpanii. Dyktator chciał wykorzenić z Katalończyków świadomość narodową, dlatego też rozkazał usunąć z górnego pola dwa z czterech czerwonych pasów. Tym samym flaga Katalonii zniknęła z herbu FC Barcelony aż do 1949 roku – 50-lecia istnienia Klubu. Pierwotny wygląd tej wersji herbu został przywrócony dopiero w 1974 roku.

Obecna wersja herbu, nawiązująca jednak do tego z 1910 roku, została zaprojektowana przez Carleta Serrahimę w 2002 roku. Herb ma proste kształty, pozwalające na łatwe rozpowszechnianie go wśród sympatyków Klubu i futbolu, a ponadto usunięte zostały kropki między literami FCB. Poniżej prezentujemy proces zmian herbu FC Barcelony na przestrzeni lat.

 

 

blank

 

 

 

Źródło: FCBarcelona.cat
mainXX:/2011/07/herb/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.