01.12.2022, g. 20:00
Mistrzostwa Świata Katar 2022
Japonia vs Hiszpania
Do meczu pozostało:
3dn.0godz.10min.
1 X 2 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Deco: Messi to decydujący zawodnik

Deco: Messi to decydujący zawodnik

Były zawodnik FC Barcelony grający teraz w brazylijskim Fluminese, Deco, udzielił wywiadu dla Don Balón m.in. na temat FC Barcelony i Leo Messiego. Poniżej zamieszczamy jego tłumaczenie.

Czy dobrze się bawiłeś oglądając Barcelonę w zeszłym sezonie?

Barça to świetny zespół. Byli tak doskonale zgrani, grali na najwyższym światowym poziomie, byli lepsi niż ktokolwiek inny. No i mają Messiego. Jest fantastyczny, to decydujący zawodnik dla drużyny. Jest zawodnikiem mogącym robić nieprawdopodobne rzeczy. Bardzo dobrze ogląda mi się mecze Barçy.

Jaka jest różnica między Barçą a resztą zespołów?

Barça od zawsze miała wyróżniającą się kulturę dobrego futbolu. Podtrzymują swój styl dzięki zawodnikom, których mają. Obecna wersja Barçy to mieszanka zawodników z wielkim talentem, którzy interpretują jej filozofię niemal perfekcyjnie.

Czy uważasz, że styl Barçy może oznaczać początek nowej ery lub stworzyć nowy trend w świecie piłkarskim?

Zawsze lubiłem taki styl gry. Reprezentacja Brazylii używała go już wcześniej. Barça naucza świat nie tylko tego jak grać w piłkę, ale i tego jak należy wygrywać: utrzymywanie się przy piłce jako klucz do kontroli nad spotkaniem. Ale ważne jest aby mieć zawodników potrafiących zrozumieć futbol.

Czy uważasz, że Barça może stać się jeszcze lepsza w tym sezonie?

Będzie to dla nich trudne, ponieważ ostatni sezon zakończyli na bardzo wysokim poziomie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego jak długo ten zespół będzie kontynuował taką grę jaką pokazuje teraz, ale powiedziałbym, że Barça będzie nadal wygrywała jeszcze przez kilka lat. Myślę, że będą pokazywali nam ten niesamowity futbol jeszcze przez przynajmniej dwa lub trzy lata.

Co według ciebie muszą zrobić aby tak się stało?

To trudne do powiedzenia, ponieważ nikt nie wie jak zareagują zawodnicy Barçy kiedy już przestaną zdobywać tytuły. Naturalną rzeczą dla wielkich zespołów będzie zawsze dojście do końca w pewnym punkcie. To nieuniknione. Ale mam nadzieję, że stanie się to jak najpóźniej biorąc pod uwagę to, że grają tak wspaniale i że jestem byłym zawodnikiem Barçy.

Czy uważasz, że zakup Ceska pozwoli na utrzymanie dobrego stylu gry?

Nigdy nic nie wiadomo, ale uważam, że będzie on ważnym zawodnikiem w tym zespole i pomoże mu swoimi umiejętnościami. Ale jego pozycja na boisku zależy od trenera. Cesc jest młody, wpasuje się w skład, a nowy zawodnik zawsze dobrze wpływa na odświeżenie składu.

Czy według ciebie przyszłość Barçy zależy od tego czy Messi będzie szczęśliwy w klubie?

Powiedziałbym, że na 50%. Messi od zawsze miał własną kulturę futbolu. Jest fenomenem. Barça prawdopodobnie nadal wygrywałaby bez niego i grała dobrze, ale to nie byłoby już aż tak spektakularne jak z Messim.

Jak dobry jest według ciebie?

Messi to decydujący zawodnik i także wspaniały strzelec. Jest już jednym z najlepszych strzelców Barçy, nie grając przecież na pozycji napastnika. Jest gwarancją wielu bramek tak jak Romario i Ronaldo, jest też tak spektakularny jak Ronaldinho.

Ma wszystkie te cechy.

Tak, gra jak kreatywny środkowy pomocnik i także zdobywa wiele bramek. Jest na najlepszej drodze do stania się najlepszym zawodnikiem w historii futbolu dzięki swojemu talentowi i efektywności.

Czy jest tak skromny na jakiego wygląda?

Dla mnie tak. Jest moim przyjacielem i nie widzę żeby się zmienił. Jest znanym piłkarzem w świecie futbolu, ale jest też wspaniałą osobą.

Komu będziesz kibicował w Superpucharze Europy?

Mam wspaniałe wspomnienia zarówno z Porto jak i z Barçy, mam przyjaciół w obu klubach. To będzie dla mnie trudny finał.

Źródło: totalBarça.com

Kursy na mecze FC Barcelony

FC Barcelona - Espanyol Barcelona

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

31/12/2022 / 20:00

FC Barcelona - Manchester United

Liga Europejska

16/02/2023 / 20:00

Newsletter

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.