1dn.8godz.17min.

Barça-Atlético: 20 lat spektakularnych spotkań

Mecze pomiędzy FC Barceloną a Atlético Madryt są równoznaczne z wieloma golami i spektakularnym widowiskiem. W ciągu ostatnich 20 lat padało średnio 4,14 gola na spotkanie.

Seria zwariowanych spotkań rozpoczęta 20 lat temu zapoczątkowała jedną z najbardziej niesamowitych serii w Hiszpanii. Wysokie wyniki i wielkie widowiska okazały się być normą. Mecze te stały się jednym z najbardziej atrakcyjnych w La Liga i przynoszących spektakularne statystyki, np. od sezonu 1991/92 w 37 meczach padło 153 goli, czyli średnio 4,14 na mecz.

Czerwone kartki, remontady i hat-tricki

Pierwszy wielki mecz między tymi zespołami odbył się w latach 90. (20 września 1992 roku), kiedy Hristo Stoichkov popisał się wspaniałym hat-trickiem w wygranym 1-4 meczu na Vicente Calderón, a do domu trener Luis Aragones wracał z czerwoną kartką. Tak wyglądał początek wielkiej serii meczów.

W następnym sezonie 1993/94, Barça prowadziła dzięki hat-trickowi Romario w pierwszej połowie, ale Atlético Madryt walczyło i ostatecznie wygrało 3-4. W rewanżu na Camp Nou, okazało się, że Duma Katalonii zdołała odwrócić losy dwumeczu i wygrała 5-3. Ponownie Romario zdobył trzy bramki. W pierwszej połowie strzelali jeszcze Koeman i Vizacíno, a przed końcowym gwizdkiem nie uznane zostały gole Stoichkova i Lópeza.

Podobnie było w sezonie 1994/95, kiedy Pep Guardiola zdobył gola w wygranym 4-3 meczu na Camp Nou przeciwko Atlético, w którym grał jego obecny trener, Simeone. Dwa lata później było 3-3 na Camp Nou, kiedy to Giovanni wyrównał w końcowych minutach. Wkrótce potem, w ćwierćfinale Copa del Rey, Sir Bobby Robsonjego piłkarze wykazali się wielką walką w wygranym 5-4 spotkaniu, które zasłynęło z gola Pizzi”ego. Później, w tym samym sezonie, Barcelona wygrała 2-5 w Madrycie, a hat-tricka ustrzelił Ronaldo.

Pięć bramek na mecz w erze Guardioli

Od tego czasu do początku ery Guardioli było mnóstwo innych wspaniałych spotkań, w tym wygrana 5-2 Atlético Madryt w sezonie 1997/98 z golem Rivaldo z połowy boiska lub zwycięstwo Barcelony 0-6 w sezonie 2006/07, kiedy to Messi zadebiutował strzelając dwie bramki.

Pod dowództwem Guardioli, liczba bramek na mecz wzrosła jeszcze bardziej do pięciu goli na mecz. Barcelona wygrała wszystkie cztery spotkania na Camp Nou (6-1, 5-2, 3-0 i 5-0), natomiast w Madrycie dwa razy triumfowali gospodarze (4-3 i 2-1) oraz jeden raz Duma Katalonii (1-2 w ubiegłym sezonie).

Źródło: fcbarcelona.cat

21/04/2024 / 21:00

27/04/2024 / 14:00

mainXX:/2012/02/barca-atletico-20-lat-spektakularnych-spotka/