24.07.2022, g. 01:00
Mecz towarzyski
Real Madryt vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
25dn.20godz.38min.
12.45 X3.25 22.85 Odbierz 2720 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Copa Macaya, pierwszy tytuł FC Barcelony

Copa Macaya, pierwszy tytuł FC Barcelony

W piątek miała miejsce niezwykła rocznica dla FC Barcelony. 110 lat temu, 23 marca 1902 roku, Barça zwyciężając 15-0 z FC Català wygrała swój pierwszy w historii tytuł – Copa Macaya.

Copa Macaya był pierwszą wersją Mistrzostw Katalonii, a jego nazwa pochodzi od nazwiska pana Alfonsa Macayi, prezydenta Club Hispània, który 16 grudnia 1900 roku ogłosił chęć zorganizowania rozgrywek wyłącznie dla zespołów z Katalonii. Zespół, który wygrałby turniej trzykrotnie, mógłby na własność zatrzymać puchar. Pierwsza edycja, rozegrana między styczniem a kwietniem 1901 roku, została wygrana przez Hispànię. FC Barcelona była druga.

Jednak Barça wygrała Copa Macaya w sezonie 1901/02, podczas drugiej edycji tego turnieju. Blaugrana wygrała wszystkie osiem spotkań, w których wzięła udział z niesamowitą statystyką 60 zdobytych goli i zaledwie dwóch straconych! W finale, rozegranym 23 marca 1902 roku, Barcelona rozgromiła zespół Català 15-0. W tamtym pamiętnym meczu zagrali Reig, Witty, Smart, Valdés, Terradas, Marín, Parson, Steinberg, Gamper, Leack i Quirante, a bramki zdobyli Steinberg (6), Gamper (3), Leack (3), Parsons (2) i Quirante. Niektórzy wątpili czy trofeum w ogóle istnieje, jednak parada z pucharem przez Carrer de Ferran rozwiała wszelkie wątpliwości.

Krótkotrwały turniej

W sezonie 1902/03 FC Barcelona wystąpiła z Copa Macaya. Powodem było niesłuszne unieważnienie jej zwycięstwa nad Hispànią z powodu nieprzekazania na czas listy zawodników, którzy wezmą udział w turnieju. Turniej stracił na widowiskowości, a końcowy triumf osiągnął Espanyol. Później Barça zorganizowała Copa Barcelona w 1903 roku. Turniej wygrała Barça notując 12 zwycięstw i 2 remisy.

Copa Macaya zniknął w sezonie 1903/04 razem z pojawieniem się Mistrzostw Katalonii, co rozwiązało problem tego który spośród trzech mistrzów powinien zatrzymać trofeum. Po tym jak Hispània została rozwiązana, a Barça nie mogła dojść do porozumienia z Espanyolem, trofeum zostało przekazane właśnie Espanyolowi, który rok wcześniej wygrał bezpośredni mecz z FC Barceloną. Wiele lat później, w 2001 roku, Espanyol użyczył Barcelonie pucharu aby umożliwić Klubowi wykonanie kopii, która znajduje się w muzeum po dziś dzień.

Źródło: FCBarcelona.cat

Kursy na mecze FC Barcelony

FC Barcelona - Rayo Vallecano

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

14/08/2022 / 18:00

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.