09.10.2022, g. 02:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
FC Barcelona vs Celta Vigo
Do meczu pozostało:
1dn.5godz.5min.
1 X 2 Odbierz 830 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Przyjaciel Abidala będzie dawcą

Przyjaciel Abidala będzie dawcą
Ten miesiąc  będzie prawdziwym testem przyjaźni Érica Abidala. Francuz przejdzie przeszczep wątroby, której część przekaże mu przyjaciel z dzieciństwa. Ta pomoc może uratować Francuzowi życie.

To jest sekret tak szybkiej interwencji. To nie jest faworyzowanie, jak insynuowały niektóre portale społecznościowe. Narodowa Organizacja Transplantacji nie uznaje wyjątków, nawet jeśli są to znane osoby. Kiedy znajdzie się odpowiedni organ od zmarłej osoby, należy uzbroić się w cierpliwość. Nie trzeba czekać tylko wtedy, kiedy pacjent posiada jakiegoś krewnego lub bliską osobę, która będzie mogła być dawcą. Tak jak to ma miejsce w przypadku Abidala.

Ze wszystkich najważniejszych organów, dziś dokonuje się tylko przeszczepów dwóch z nich od osób żywych. To nerki i wątroba. Jeśli chodzi o ten pierwszy organ, to jest możliwe ze względu na to, że z jedną nerką można żyć. Wątroba zaś ma wielką zdolność do regeneracji. Jest jak ogon jaszczurki, który po obcięciu odrasta. Może osiągnąć swój rozmiar już po sześciu miesiącach. Wystarczy tylko część tego organu, aby osiągnął on swoją standardową wielkość, a morfologia była normalna. Ta szczególna właściwość pozwoli mieć Abidalowi nową wątrobę, którą będzie mógł otrzymać, nie przeżywając agonii w liście oczekujących na przeszczep.

W przypadku Abidala, nie wystarczy mu mała część tego organu. „Abi” ma 190 centymetrów wzrostu i waży 75 kilogramów. Będzie mu potrzebna większa część wątroby. Jeśli przeszczep przeprowadzany jest u dziecka, wystarczy najmniejsza część tego narządu. U dorosłych transplantację przeprowadza się, przekazując większą, prawą stronę wątroby. Proporcje są ustalane wedle matematycznych wyliczeń, po to aby zminimalizować ryzyko obu pacjentów.  Kawałek swojego organu przekaże Abidalowi jego przyjaciel z dzieciństwa. Nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze i Francuz będzie prowadził normalne życie, to mocno wątpliwe jest, aby wrócił na boisko jako profesjonalny piłkarz.

Przyjaciel Érica nie będzie musiał się obawiać ryzyka powikłań zabiegu. Prawdopodobnie posiada on taką samą karnację oraz grupę krwi jak gracz Barcelony. Przeszedł także już wszystkie niezbędne badania.

Dawstwo narządów w Hiszpanii jest aktem altruizmu i ustawowo wymagane jest dokładne sprawdzenie tego, czy nie istnieje żadne ryzyko. Ten krok jest obowiązkowy w tym kraju, nawet jeśli chodzi o przeszczepy organów od rodziców dla dzieci.

Źródło: Abc.es

Kursy na mecze FC Barcelony

FC Barcelona - Celta Vigo

La Liga (Hiszpańska Primera Division)

09/10/2022 / 21:00

FC Barcelona - Inter Mediolan

Liga Mistrzów

12/10/2022 / 21:00

Newsletter

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.