04.10.2023, g. 21:00
Liga Mistrzów
FC Porto vs FC Barcelona
Do meczu pozostało:
2dn.10godz.10min.
14.00 X3.75 21.91 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Guardiola – najlepszy trener w historii FC Barcelony

Guardiola – najlepszy trener w historii FC Barcelony

Ustępujący ze stanowiska trenera, Pep Guardiola, osiągnął najlepsze wyniki w historii FC Barcelony: dwie Ligi Mistrzów, trzy Mistrzostwa Hiszpanii, dwa Klubowe Mistrzostwa Świata, trzy Superpuchary Hiszpanii, dwa Superpuchary Europy i jeden Copa del Rey. Trener z Santpedor wyprzedził Johana Cruyffa (11 tytułów), Jacka Greenwella (8), Fernando Daucik (6) i Franka Rijkaarda (5).


Z szansą zdobycia jeszcze Copa del Rey, Guardiola zgromadził 13 pucharów w swoich czterech sezonach w pierwszym składzie bez wątpienia jest to najlepszy wynik wśród trenerów FC Barcelony. Nie tylko żaden szkoleniowiec Dumy Katalonii nie osiągnął takiego czegoś, ale także warto zaznaczyć, że udało mu się zrobić to w tak zaskakująco krótkim czasie.

 

Johan Cruyff zdobył 11 tytułów w latach 19881996, łącznie z pierwszym klubowym Mistrzostwem Europy dla FC Barcelony. Następnie musimy przejść całą drogę wstecz do Jacka Greenweella, który w dwóch różnych okresach czasu (1917-1924 i 1931-1933) zgromadził 8 trofeów. Fernando Daucik jest następny w kolejce po zdobyciu sześciu tytułów  między 1950 a 1954 rokiem, natomiast Frank Rijkaard uzbierał ich pięć.


Udany model


Pep Guardiola przejął pierwszy zespół w lecie w 2008 roku, po prowadzeniu drużyny B w División 2B sezon wcześniej. W swoim pierwszym roku na Camp Nou zdobył tryplet – La Ligę, Ligę Mistrzów i Copa del Rey. Od tamtej pory zawsze wygrywał co najmniej trzy trofea w sezonie. Rok 2009 zakończył się magiczną szóstką – La Liga, Copa del Rey, Liga Mistrzów, Superpuchar Hiszpanii, Superpuchar Europy i Klubowe Mistrzostwwa Świata.

 

Ale to był dopiero początek związku między Barçą i Guardiolą, w następnym roku zdobył La Ligę z rokordową liczbą 99 punktów. W zeszłym sezonie wygrał nie mniej niż wcześniej – Superpuchar Hiszpanii, La Ligę i Ligę Mistrzów. W tym sezonie klub ma już na koncie Superpuchar Hiszpanii i Europy, a również Klubowe Mistrzotwo Świata. Warto zaznaczyć, że do tego jeszcze może dołączyć Copa del Rey, ponieważ FC Barcelona zagra 25 maja w finale z Athletic Bilbao.


Wiele nagród indywidualnych


Josep Guardiola zdobył także szereg indywidualnych wyróżnień w swoich czterech latach jako pierwszy trener zespołu, w tym Złoty Medal Parlamentu Katalonii (2011), trener roku FIFA (2011), Onze d’Or dla najlepszego trenera w Europie (2009 i 2011) oraz Nagrodę LFP dla najlepszego trenera w hiszpańskiej La Liga (2009 i 2011), ale to tylko niektóre nagrody, ponieważ jest ich tak dużo. Więcej można przeczytać o tym tutaj.

 

Źródło: FCBarcelona.cat


mainXX:/2012/04/guardiola-najlepszy-trener-w-historii-fc-barcelony/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.