2dn.17godz.53min.

Królowie Copa królują także w Europie

FC Barcelona ma na swoim koncie 26 trofeów Copa del Rey. Sprawia to, że jest klubem, który posiada najwięcej pucharów krajowych w Europie. Inne drużyny z największą ilością tych trofeów to Benfica (24), Ajax (18) i Bayern Monachium (15).

FC Barcelona wygrała 3-0 z Athletic Bilbao co oznacza, że dołożyła do swojej kolekcji 26. Copa del Rey. Dzięki temu FC Barcelona potwierdziła swoje panowanie w Europie w tej dziedzinie rozgrywek. Benfica jest drugą drużyną i posiada krajowych pucharów 24. W dniu 13 maja 2009 roku, FC Barcelona przełamała impas portugalskiej drużyny pod względem zdobytych tytułów pucharowych, pokonując Athletic Bilbao w finale Copa del Rey na Mestalla.

Ranking zespołów z największą liczbą tytułów

Podczas, kiedy Barça zdobyła Copa del Rey w tym sezonie, Benfica odpadła z rozgrywek już w 1/16 z Taca de Portugal do Maritimo. Dlatego, FC Barcelona zwiększa swoją przewagę nad Águias [Orły] jako zespół z największą liczbą tytułów pucharowych. Benfica to zespół z drugą ilością tytułów (24), następnie jest holenderski Ajax (18), który przegrał z AZ w 1/16 Pucharu KNVB. Na czwartej pozycji znajduje się Bayern Monachium (15), który przegrał w finale DFB Pokal z Borussią Dortmund. Po Bayernie jest Manchester United  z 11 tytułami FC Cup, Olympique Marsylia z 10 Coupe de France oraz Juventus i Roma (po 9 tytułów Coppa Italia).

FA Cup – najstarsze rozgrywki pucharowe

Angielski FA Cup, który rozpoczął się w 1827 roku, jest najstarszym turniejem piłki nożnej na świecie. Pierwszę edycję Pucharu wygrał Wanderers, zespół złożony z byłych studentów ze szkół prywatnych w Londynie. Z pierwszych siedmiu FA Cup turniejów, Wanderers zdobyło pięć tytułów. Panującym mistrzem FA Cup jest Chelsea, jednak Manchester United to angielski zespół z największą liczbą tytułów FA Cup (11), a tuż za nimi plasuje się Arsenal (10).

Copa del Rey, które rozpocząło się w 1902 roku, jest najstarszym hiszpańskim turniejem piłki nożnej. Pierwszy zespół, który wygrał Copa był Athletic Bilbao. Baskowie są również zespołem z drugą największą ilością tytułów Copa w Hiszpanii (23). FC Barcelona jest pierwsza (26 tytułów) – najwięcej ze wszystkich europejskich drużyn.

29/04/2024 21:00

04/05/2024 18:30

mainXX:/2012/05/krolowie-copa-kroluja-takze-w-europie/