29.05.2024, g. 01:00
WNBA
Connecticut Sun blank vs blank Phoenix Mercury
Do meczu pozostało:
0dn.21godz.36min.
14.60 X0.00 21.20 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Éric Abidal: Pięć lat radości i walki

Éric Abidal: Pięć lat radości i walki

Abidal został zaprezentowany, jako nowy piłkarz FC Barcelony 29 czerwca 2007 roku, dokładnie pięć lat temu. Od tej pory stał się nie tylko kluczową postacią katalońskiego zespołu, ale także wzorem do naśladowania dla wielu ludzi.

 

Dziś mija pięć lat, odkąd francuski obrońca został piłkarzem Barçy. W sali konferencyjnej na Camp Nou, trzymając w rękach koszulkę z numerem ‘22’, Éric przyznał, że jego zadaniem jest “przynieść równowagę grze bardzo ofensywnie usposobionej drużyny i spróbować sprawić, aby zespół tracił mniej goli”. W rzeczywistości Valdés wygrał cztery z pięciu trofeów Zamora właśnie z Abidalem na boisku.

 

Abidal bez wątpienia doświadczył w Barcelonie lepszych i gorszych momentów swojego życia. Został kluczowym zawodnikiem drużyny, którą podziwiał cały świat. Czternaście tytułów w cztery lata, w tym dwie Ligi Mistrzów… te fakty mówią same za siebie. Pechowo Francuz nie mógł zagrać w finałach Pucharu Króla i Ligi Mistrzów z 2009 roku. Jednak już dwa lata później, dzięki pięknemu gestowi Carlesa Puyola, Éric z opaską kapitańską na ramieniu otrzymał możliwość podniesienia w górę Pucharu Europy.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem maja u Abidala wykryto guza wątroby. Zaledwie sześć tygodni po operacji obrońca powrócił na boisko w półfinale LM przeciwko Realowi Madryt. Po zakończeniu meczu piłkarz otrzymał bezwarukowe wsparcie i podziw od kolegów z zespołu. Poważna choroba Érica zmobilizowała fanów Barçy i całego sportowego świata. Gdy pojawiła się wiadomość o nowotworze Abidala, hashtag #animsAbidal znajdował się w światowych trendach na portalu Twitter. Wyrazy wsparcia nadchodziły z całego świata, a na Camp Nou kibice skandowali nazwisko reprezentanta Francji w 22. minucie każdego spotkania.

 

Ze stałym uśmiechem na ustach, Abidal wrócił do swojej świetnej formy na początku sezonu 2011/2012. Nikt nie może symbolizować istoty wytrwałości i ducha walki lepiej, niż on. Stał się także bohaterem dla wszystkich chorych dzieci. “Ta sytuacja gruntownie mnie zmieniła. Sprzedałem wszystkie moje samochody, a teraz inwestuję w szpitale, aby pomagać dzieciom”, powiedział kilka dni przed finałem na Wembley.

 

15 marca 2012 roku, dokładnie 365 dni po tym, jak zdiagnozowano u niego raka, ogłoszono, że Francuz wymaga przeszczepu wątroby. Obecnie Abidal dochodzi do siebie po operacji. Sandro Rosell podczas swojej konferencji prasowej, podsumowującej zakończony sezon, powiedział w imieniu wszystkich Culés: “Kochamy cię i czekamy na ciebie, Éric.”

 

Źródło: FCBarcelona.com

mainXX:/2012/06/eric-abidal-piec-lat-radosci-i-walki/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.