5dn.2godz.59min.

Hiszpania w półfinale

Z pięcioma zawodnikami FC Barcelony w wyjściowym składzie (Piqué, Iniesta, Xavi, Busquets i Cesc) oraz jednym, który wszedł w drugiej połowie (Pedro), Hiszpania wygrała 2-0 z Francją i zapewniła sobie miejsce w półfinale Euro 2012.

Del Bosque dokonał tylko jednej zmiany w składzie. Skorzystał z piłkarzy FC Barcelony, którzy zapewniają zdominowanie boiska i posiadanie piłki. Cesc zagrał jako „fałszywa 9”, zastępując Fernado Torresa z ostatniego spotkania z Chorwacją. Hiszpania szybko rozpoczęła kontrolować spotkanie i Cesc był bliski wywalczenia rzutu karnego, po podaniu od Xaviego.

Alonso otworzył…

Xavi, Busquets, Iniesta i Cesc, wspomagani przez Xabi Alonso i Davida Silvę, utrzymywali się bardzo długo przy piłce. Gol wisiał w powietrzu i tak też się stało w 19. minucie spotkania. Iniesta zagrał do Jordi Alby na lewą stonę, a ten doskonale dośrodkował do całkowicie niekrytego w polu karnym Xabi Alonso. Zawodnik Realu Madryt nie miał problemu, aby umieścić głową piłkę w siatce.

Następnie w 35. minucie, Iniesta i Cesc przeprowadzili piękną akcję dwójkową, ale zdołali wywalczyć tylko rzut rożny, z którego groźnym egzekutorem okazał się Piqué.

… i zamknął

Po przerwie Francja podwyższyła poziom swojej gry, ale ekipa Laurenta Blanca nie mogła znaleźć sposobu na bramkę Ikera Casillasa. Cesc został zastąpiony przez Torresa, Iniesta przez Cazorl, a Pedro wszedł za Davida Silva – takie zmiany zaserwował Del Bosque. Skrzydłowy Barçy chwilę później wywalczył rzut karny, którego Xabi Alonso zamienił na gola i komfortowe zwycięstwo dla Hiszpanii.

La Roja zmierzy się w półfinale (27 czerwiec, 20:45 – Donieck) z Portugalią.