30.03.2024, g. 20:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
FC Barcelona vs Las Palmas
Do meczu pozostało:
11dn.13godz.51min.
11.30 X5.25 29.50 Odbierz 330 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Lato 1998: Kluivert przybywa w ostatniej chwili

Lato 1998: Kluivert przybywa w ostatniej chwili

Razem z katalońskim Mundo Deportivo kontunuujemy podróż w przeszłość. W cyklu Transfery Barçy opisujemy kto przybył na Camp Nou, a kto opuścił nasz klub, podsumowujemy także krótko osiągnięcia Barçy w danym sezonie. To bardzo dobra okazja do zapoznania się z trochę starszymi faktami dotyczącymi historii klubu.

Podobnie jak rok wcześniej, FC Barcelona tak i tym razem czekała na zakup wielkiej gwiazdy praktycznie do ostatniego dnia okienka transferowego. Po walce przez całe lato o braci De Boer, którzy dołączyli do zespołu w styczniu 1999, Van Gaal zdecydował się w końcu na zakontraktowanie Kluiverta i Pellegrino, którzy dołączyli do zakupionych z PSV Cocu i Zendena, których transfery Barça zapewniła sobie wcześniej.

Przyszli:

– Patrick Kluivert, za 2,1 mld peset, z Milanu
– Boudewijn Zenden, za 668 mln peset, z PSV
– Mauricio Pellegrino, wypożyczony z Vélez Sarsfield
– Philip Cocu, wolny transfer z PSV
– Xavi Hernández, z rezerw
– Samuel Okunowo, z rezerw
– Francesc Arnau, z rezerw

Odeszli:

– Albert Ferrer, do Chelsea
– Guillermo Amor, do Fiorentiny
– Fernando Couto, do Lazio
– Iván de la Peña, do Lazio
– Juan Antonio Pizzi, do River Plate
– Cristophe Dugarry, do Olympique Marsylia
– Hristo Stoiczkow, do CSKA Sofia

Przez całe lato wszystkie okładki gazet sportowych poświęcone były braciom De Boer. Obrońca i pomocnik rozegrali z reprezentacją Mundial we Francji, a Van Gaal widział w nich odpowiednich zawodników do spełnienia wymogów zespołu i do zastąpienia tych, którzy odeszli. W obliczu trudnych negocjacji z Ajaxem Amsterdam, FC Barcelona rzutem na taśmę kupiła Kluiverta i Pellegrino. Wcześniej jeszcze do zespołu dołączyli Cocu i Zenden z PSV, których przejścia zostały już wcześniej zapewnione.

Z Barçy odeszło kilku znaczących zawodników. Z zespołem pożegnał się De la Peña, co zasiliło klubową kasę 2,1 miliardem peset. Pomocnik stał się wtedy najdroższym zawodnikiem w historii hiszpańskiego futbolu. Po jedenastu latach spędzonych w FC Barcelonie zespół opuścił także Amor, który został właściwie zmuszony do tego przez Van Gaala. Albert Ferrer z kolei przystał na ofertę Chelsea, dzięki czemu podwoiły się jego zarobki, i przeniósł się do Premier League.

W swoim drugim sezonie na ławce trenerskiej Barçy Louis van Gaal awansował do pierwszego zespołu 18-letniego Xaviego Hernándeza, który miał kierować poczynaniami drużyny z linii pomocy. W tym sezonie jednak Xavi przeplatał występy dla Barçy B z meczami w pierwszym zespole. Swój debiut w Primera División zaliczył 3 października na Mestalla.

W zimowym oknie transferowym holenderski trener dopiął w końcu swego i sfinalizował transfer braci De Boer. 14 stycznia 1999 roku Barça doszła do porozumienia z Ajaxem i za 3 miliardy peset do zespołu ze stolicy Katalonii przenieśli się Frank i Ronald.

Drugi raz z rzędu Barcelona rozpoczęła sezon od porażki w Superpucharze Hiszpanii – tym razem poległa z Mallorką koszmarnie prezentując się w rewanżowym meczu na Camp Nou.

W Lidze nie było już tak źle, Barça zapewniła sobie tytuł mistrzowski na trzy kolejki przed końcem sezonu. Wygranym 4-1 meczu z Deportivo Alavés zakończona została mistrzowska remontada zespołu Van Gaala. W czternastej kolejce Barcelona znajdowała się na jedenastym miejscu w tabeli, tracąc dziewięć punktów do lidera. Po pięciu zwycięstwach z rzędu Barça znalazła się na pierwszym miejscu, którego nie oddała już do końca sezonu.

W fazie grupowej Ligi Mistrzów Barcelona trafiła na dwóch silnych przeciwników: Bayern Monachium i Manchester United. Żadnego z tych zespołów bordowo-granatowi nie zdołali pokonać, ale ich gra w meczach z tymi rywalami mogła się podobać. Kilka miesięcy później Bayern i United spotkali się w finale Ligi Mistrzów na Camp Nou, który w ostatnich minutach wygrały Czerwone Diabły.

W Copa del Rey Valencia wyeliminowała Barcelonę w ćwierćfinale, pokonując ją w dwumeczu 7-5. Świetna dyspozycja Lópeza przyczyniła się do triumfu zespołu Ranieriego.

Z sezonu 1998/1999 mocno zapamiętane zostaną także obchody stulecia założenia FC Barcelony. 10 marca 1999 roku na Camp Nou rozegrany został mecz, będący hołdem w stronę Johana Cruyffa i zawodników jego Dream Teamu, który wygrał jedyny wtedy Puchar Europy dla FC Barcelony.

Krótko później, 28 kwietnia 1999, Barcelona rozegrała towarzyski mecz z reprezentacją Brazylii, który był głównym punktem obchodów stulecia istnienia klubu. Przed meczem odbyła się specjalna ceremonia, mająca na celu przypomnienie całej stuletniej historii Barçy.

Osiągnięcia w sezonie 1998/1999:

– 1. miejsce w Lidze
– finał Supercopa
– ćwierćfinał Copa del Rey
– faza grupowa Ligi Mistrzów

Skład 1998

Zobacz także:

Transfery Barçy: 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997

Źródło: MundoDeportivo.com

Lech Kursy

Brak spotkań

Kursy na mecze FC Barcelony

Brak spotkań

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB

mainXX:/2012/08/lato-1998-kluivert-przybywa-w-ostatniej-chwili/

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.