55 lat temu zainaugurowano Camp Nou
Dokładnie 55 lat temu oddano do użytku stadion będący jednym z symboli FC Barcelony – Camp Nou, który przez ponad pięć dekad był świadkiem chwil radosnych i smutnych. Przedstawiamy poniżej różne fakty z nim związane.
1957 – inauguracja Camp Nou
Inwestycja budowy nowego stadionu pochłonęła 288 088 143 pesos. Początkowo stadion miał pojemność 93 053 widzów, a dziś jest ona jeszcze większa i wynosi 98 772 miejsca. Camp Nou jest obecnie jednym z największych stadionów w całej Europie. Miły akcent w inauguracji nowego stadionu mieli Polacy – 24 września 1957 roku w pierwszym meczu na Camp Nou Barça zagrała z Reprezentacją Warszawy. W wygranym 4-2 meczu historycznego pierwszego gola zdobył Eulogio Martínez
Motywy do postawienia nowego stadionu
Często mówi się, że prawdziwym powodem, dla którego ówczesny zarząd przekonał się do budowy nowego i większego stadionu było przybycie do klubu Ladislao Kubali, jednego z najlepszych graczy w historii FC Barcelony. Jednak zanim Węgier przybył do Barçy i stał się idolem kibiców, decyzję podjęto już po zdobyciu Mistrzostwa Hiszpanii w sezonie 1947/48 i 1948/49.
Estadi del FC Barcelona czy jednak Camp Nou?
Mimo że początkowo miał zostać on nazwany Estadi del FC Barcelona, bardzo szybko zyskała popularność nazwa Camp Nou (nowy stadion), stojąca niejako w przeciwieństwie do dawnego Les Corts. Oficjalnie jednak stadion nazwano Camp Nou dopiero w sezonie 2000/2001. Zorganizowano w tej sprawie referendum, a spośród 29 102 oddanych głosów 19 861 (68%) głosujących opowiadało się bardziej za Camp Nou niż Estadi del FC Barcelona.
20 lat mozajek
Pierwsza mozaika pojawiła się na Camp Nou 7 marca 1992 roku. W ligowym meczu z Realem Madryt 17 tysięcy kbiców wzniosło swe kartoniki na drugim i trzecim poziomie za bramką północną. Tło było w barwach Barcelony i Katalonii, a napis głosił po prostu „BARÇA”.
Modernizacje
Od 1957 roku na stadionie przeprowadzono różne renowacjen i unowocześnienia. Najważniejszym było oświetlenie obiektu w 1959 roku, a także dodanie elektronicznej tablicy z wynikami i sali konferencyjnej. Jednak największe prace związane z przebudową miały miejsce w 1982 roku kiedy na Camp Nou rozgrywano mecze w Mistrzostwach Świata. Wtedy trzeci poziom trybun powiększył się o 22 150 dodatkowych miejsc.
Świadek wspaniałych wydarzeń
Camp Nou był także obserwatorem wydarzeń mniej doniosłych, jak reżim Franco i związane z nim reprekusje wobec Katalończyków, ale i tych wesołych, które lubimy wspominać – jak pierwsza manita przeciwko Realowi Madryt na nowym stadionie z udziałem Romário, przyjazd Jana Pawła II w 1982 roku, emocjonujący finał Ligi Mistrzów pomiędzy Manchesterem United i Bayernem Monachium w 1999 roku, czy popisy magicznego Ronaldinho i świętowanie ostatnich tytułów.
Źródło: FCBarcelona.cat/Własne
{js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=”//platform.twitter.com/widgets.js”;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,”script”,”twitter-wjs”);
Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.