Tito Vilanova jest mistrzem w zmienianiu rozwoju spotkania

Tito Vilanova jest mistrzem w zmienianiu rozwoju spotkania

FC Barcelona 2012/13 z Tito w roli głównej ma swoją ceche znaczącą. Pozostawanie w fundamentalnej doktrynie narzuconej przez Pepa Guardiolę, presja wywierana na trenerze z Bellcaire – to wszystko powoduje, że Vilanova ucieka się do wprowadzania swoich metod.


Prawdą jest, że każde zmiany przynoszą swoje koszty, ale patrząc na FC Barcelonę, dotychczasowy bilans jest dodatni. Stosowanie 4-3-3, jako formacji wyjściowej, jest oryginalnem pomysłem z roku 2008, ale Tito Vilanova wolał, żeby napastnicy mieli więcej otwartej przestrzeni i nie dać się złapać w środku pola.

 

W zależności od rozwoju gry, jeśli wynik jest zasadniczo niekorzystny, trener ucieka się do 4-2-3-1 i 3-4-3, jako wyjście awaryjne. Dwójka pivotów dała doskonały wynik w Pampelunie, a ofensywy diament doprowadził do zwycięstwa przeciwko Granadzie, Sewilli i Spartakowi.

 

Tito zawsze zostawia sobie możliwość zmiany. Ciekowstką jest fakt, że 12 z 24 goli (9 z 17 w La Liga) zostało zdobyte w ostatnim kwadransie gry – piłkarze w tym momencie zaczynają tworzyć inny system gry, inną formację i inne zadania mają powierzone.

 

Co więcej, w dwóch spotkaniach drużyna przegrywała po pierwszej połowie, ale w drugiej udawało się doprowadzać do remisu, a w końcówce przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Villa uosabia to idealnie – trzy bramki w trzech występach, jako rezerwowy.

 

Tito również odszedł od pewnych niuansów związanych z Pepem Guardiolą. Były trener zmodyfikował system tak, aby Cesc mógł grać, jako fałszywa 9. Dzisiaj, bez zmiany systemu, piłkarz z Arenys musi grać tam, gdzie Vilanova widzi dla niego miejsce. Przyniosło to oczekiwane skutki na Sánchez Pizjuán. Zespół musi przyzwyczaić się do wygrywania bez interwencji Leo.

 

System rotacji jest nieco inny od tego stosowanego w poprzednich latach. Dla przykładu – Xavi musiał siedzieć na ławce rezerwowych przeciwko Granadzie i Osasunie, a Messi był zmiennikiem z Getafe. Na rotacje wpływ miały także liczne kontuzje. Co wyjaśnia na przykład sytuację, że Song gra teraz, jako środkowy obrońca.

 

Źródło: MundoDeportivo.com

{js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=”//platform.twitter.com/widgets.js”;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,”script”,”twitter-wjs”);


 

Oglądaj mecze Barcy za darmo

Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w STS TV
Oglądaj transmisje meczów Barcelony na żywo i ZA DARMO online w Fortuna TV

Kursy na mecze Barcy

Kursy bukmacherskie La Liga

Partner serwisu

Następny mecz

Ostatni mecz

Terminarz i wyniki La Liga

Tabela La Liga

Najlepsi strzelcy La Liga

Nasz fanpage na FB